• Zwrot do 30 dni
 • Darmowa dostawa od 99 zł
 • Wysoka jakość obsługi klienta
 • Fachowa pomoc

Co to jest złączne OBD2, gdzie je znaleźć i do czego służy? - blog

Co to jest złącze diagnostyczne OBD2 i OBDII

Złącze OBD, czy też dokładniej mówiąc złącze OBD2, to po prostu złącze diagnostyczne w samochodach, pozwalające na połączenie zewnętrznych urządzeń diagnostycznych do komputera pojazdu. Złącze diagnostyczne OBD2 jest złączem 16 pinowym, z charakterystycznym trapezowym kształtem. 

Wraz z powstaniem złącza OBD2, wprowadzono system OBDII, który w zamierzeniu miał pozwalać przeciętnego właścicielowi samochodu, samodzielną diagnostykę pojazdu, przez tanie, uniwersalne interfejsy diagnostyczne. 

 

System OBDII pozwala w prosty i tani sposób, sprawdzić i wykasować błędy silnikowe w samochodzie (kontrolka check engine). Dodatkowo im nowszy samochód, tym więcej parametrów pracy silnika zobaczymy, np. napięcie na sondzie lambda, spalanie, korekta długo i krótko terminowa, ciśnienie na kolektorze dolotowym, itp. Niestety ilość tych parametrów jest różna, najgorzej wypadają auta francuskie przed 2006 rokiem, tam tych parametrów jest bardzo mało lub wcale. System OBDII (czyli ta prosta diagnostyka silnika) działa w samochodach osobowych:

 

 • benzyny sprzedawanie w Europie od 2001 roku
 • diesle sprzedawane w Europie od 2003-04 roku
 • niektóre auta amerykańskie na rynek USA miały system OBDII już od 96-97 roku

 

 

Należy odróżnić samo gniazdo OBD2 od systemu OBDII - gniazdo można traktować jak gniazdo USB w komputerze, można podpiąć pod nie różne rzeczy. Tak samo w samochodach, do złącza OBD2 możemy podpiąć skomplikowane i drogie urządzenia serwisowe, ale również tanie interfejsy do systemu OBDII. Tego typu tanie interfejsu pozwolą nam na sprawdzenie tylko i wyłącznie błędy silnikowe. Należy pamiętać, że do takiej diagnostyki potrzebujemy interfejsu OBDII oraz programu - bardzo dobrze sprawdza się tutaj polski program SDPROG. 

 

System OBDII wykorzystuje następujące protokoły komunikacji:

 

 • J1850 PWM
 • J1850 VPW
 • ISO9141
 • ISO14230 (KWP2000)
 • ISO14229 (UDS)
 • CAN (ISO15765/SAE J2480)

 

Gdzie znaleźć zazwyczaj złącze OBD2?

W większości samochodów złącze OBD2 znajduje się pod kierownicą po lewej stronie. Tak jak zostało to pokazane na jednym ze zdjęć. 

Zdarzają się oczywiście wyjątki. Auta francuskie mają dostęp lekko utrudniony - gniazdo OBD2 może znajdować się schowane w schowku środkowym pod dodatkową klapką. Ważne jest jednak to, że w każdym samochodzie, które pokrywają się z podanymi wcześniej rocznikami, takie gniazdo się znajduje - jest to wymóg, więc producenci samochodów nie mieli wyboru, musieli i nadal muszą je umieszczać. 

 

  

Do czego służy złącze OBD?

Złącze OBD2, jak już wcześniej wspominaliśmy, pozwala na prostą diagnostykę silnika przez system OBDII. To jednak nie wszystko, ponieważ OBD2 to złącze diagnostyczne, więc możemy do niego podłączyć również droższe urządzenia serwisowe, które nie tylko na diagnostykę silnika, ale również poduszek, elektroniki, hamulców itp. Urządzenia takie kosztują od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Przykładem takiego urządzenia serwisowego, dostępnego w przystępnej cenie, jest polski program MaxiEcu - w wielu samochodach pozwala nie tylko na serwisową diagnostykę, ale również na adaptacje i testy podzespołów. 

Obojętnie czy do naszego samochodu podłączymy prosty interfejs do OBDII do diagnostyki silnika, czy też coś bardziej skomplikowanego do diagnostyki serwisowej, w każdym przypadku, standaryzacja złącza diagnostycznego, ułatwiła diagnostykę samochodów osobowych. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl