• Zwrot do 30 dni
  • Darmowa dostawa od 99 zł
  • Wysoka jakość obsługi klienta
  • Fachowa pomoc

Yanosik GTR, GTR s-clusive, XS i Pro - co to są za urządzenia, jakieś są różnice w poszczególnych modelach i jak działają? - blog

Czy są urządzenia Yanosik i do czego służą?

Urządzenia Yanosik zwane potocznie antyradarami lub asystentami kierowcy, to małe urządzenia, które pozwalają kierowcom wzajemnie ostrzegać się o różnego rodzaju zagrożeniach i sytuacjach na drodze. Urządzenie Yanosik jest to zatem rodzaj współczesnego cb radia, ale o zasięgu globalnych, a nie tylko lokalnym. Za pomocą tego prostego urządzenia, jeden kierowca zgłasza do systemu np. wypadek na drodze, remont jezdni, kontrolę prędkości. Yanosik dzięki wbudowanej karcie sim, przekazuje informację do serwera, a ten wysyła ją na każde urządzenia, które znajdzie się w strefie utrudnień - oczywiście na podstawie położenia GPS. Dzięki temu, kierowca, który zgłosił dane zagrożenie, może być już setki kilometrów dalej, a informacje, które przekazał będą dalej dostępne dla innych kierowców. Co ważne, jeżeli zagrożenie zniknie po 2-3 godzinach, któryś kolejny kierowce może je odwołać jednym przyciskiem i serwer usuwa ostrzeżenie z systemu. Proste, szybkie i skuteczne - a pozbawione tych ciągłych rozmów i wulgaryzmów jakie dominowały w erze cb radia. Co ważne, Yanosik posiada też ostrzeżenie, które działają niezależnie od informacji od innych kierowców, są to np. ostrzeżenia o stacjonarnych fotoradarach, informacje o dozwolonych prędkościach, o pomiarowych odcinkach prędkości. Urządzenie Yanosik ma zatem na celu głównie poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach. Pamiętajmy, że patrole Policji nie mogą być wszędzie i ich rola jest głównie prewencyjna, wbrew obiegowej opinii nie chodzi o karanie mandatami, ale o spowolnienie ruchu w miejscach niebezpiecznych. Gdy tylko pojawia się informacja o takiej sytuacji, im więcej osób posiada Yanosika, tym bezpieczniej na danym odcinku. Kierowcy zdejmują nogę z gazu i jadą bardziej uważnie. Dokładnie taką są rolę pełnią przecież fotoradary - mają wymusić bezpieczną jazdę na niebezpiecznych odcinkach.

Jak działają urządzenia Yanosik

Urządzenia Yanosik mają ogromną zaletą nad dedykowanymi aplikacjami na telefon. Są zawsze podłączone, same się włączą i same wyłączą. Obojętnie czy jedziemy na lokalne zakupy, czy zatrzymujemy się w trasie na przerwę na stacji. Nie musimy za każdym razem podłączać i montować telefonu - urządzenie jest zawsze podpięte i gdy tylko ruszamy samochodem zaczyna działać. Korzystanie z urządzenia Yanosik jest dziecinnie proste. Mamy na nim dedykowane przyciski, którym wybieramy rodzaj zgłaszanego zagrożenia. Mamy również przycisk do potwierdzania zagrożenia (jeżeli usłyszany komunikat jest prawidłowy) oraz przycisk do odwołania zagrożenia (jeżeli komunikat nie pokrywa się z sytuacją na drodze). Oczywiście są kierowcy, którzy nie korzystają z tych przycisków i wyłącznie odbierają komunikaty. Nie ma obowiązku być czynnym użytkownikiem. Co ważne, Yanosik jest w Polsce urządzeniem w pełni legalnym. Otrzymujemy również nieoficjalne sygnały od policjantów, że popierają jego istnienie, bo dzięki temu na drogach jest po prostu bezpieczniej. Wiele osób, kojarzy Yanosika wyłącznie z ostrzeganiem przed Policją, ale nawet jeżeli ktoś jeździ wyłącznie przepisowo, jest to urządzenie bardzo przydatne. Informacje o wypadkach niejednego kierowcę uratowało przed wpadnięciem w karambol na autostradzie. Odpowiednia informacja o wypadku powoduje automatyczne zwolnienie i zachowanie większej czujności, co jest szczególnie ważne podczas niekorzystanej pogody.

Jakie mamy rodzaje Yanosików?

Yanosik GTR

Yanosik GTR, którego cena w momencie pisania artykułu wynosi 499 złotych, to najpopularniejszy model Yanosika. Yanosik GTR to następca niezwykle udanego modelu, Yanosika GT. Posiada czytelny ekran, 6 dedykowanych, dużych przycisków oraz 3 przyciski funkcyjne (głośność i menu). Komunikaty otrzymujemy zarówno głosowo jak i pojawią się one na czytelnym kolorowym ekranie. Yanosik GTR posiada duże i łatwe w obsłudze przyciski fizyczne. Klienci w samochodach nie chcą ekranów dotykowych, zamiast odrywać wzrok od drogi, kierowca może wygodnie i instynktownie nacisnąć duży fizyczny przycisk. Należy pamiętać, że Yanosik GTR to urządzenie bez nawigacji (niektórzy klienci o tym nie wiedzą). Yanosik GTR, jak każdy Yanosik, wymaga abonamentu - każdy Yanosik posiada wbudowaną kartę sim - nie można jej wymienić na swoją własną. Abonament służy nie tylko do opłacenia wymiany informacji między urządzeniami, ale także pozwala na utrzymanie wydajnych i szybkich serwerów, by wymiana informacji była szybka i bezproblemowa. Pamiętajmy, że społeczność Yanosika to już kilka milionów osób, które codziennie łączą się z serwerami. Abonament kosztuje 99 złotych na rok. Yanosik bez abonamentu posiada 1 darmowy miesiąc. Aktywacja Yanosika jest bardzo prosta. Po rozpakowaniu urządzenia, wysyłacie SMS aktywujący na numer podany na ekranie Yanosika, ale również w instrukcji obsługi. Obecnie numer ten to 510 692 959. W treści SMS podajecie numer swojego Yanosika (6 cyfr, które znajdziecie na pudełku oraz na urządzeniu pod kodem kreskowym.) oraz swój adres e-mail. Czyli przykładowy SMS wygląda tak: 123456 adres@email.com - oczywiście musicie wstawić swój numer Yanosika oraz swój adres e-mail. Po chwili przyjdzie sms zwrotny. I to wszystko, teraz wystarczy umieścić Yanosika w samochodzie, podłączyć ładowarkę do gniazda zapalniczki lub portu USB i ruszyć w trasę. Yanosik po chwili złapie sygnał GPS, automatycznie pobierze najnowsze dane i zacznie działać :) Co ważne, obecnie w największych miastach Yanosik GTR posiada jeszcze jedną funkcję - możliwość płacenia za płatne strefy parkowania za pomocą Yanosika. Wystarczy połączyć Yanosika z kontem SkyCash, doładować je pieniędzmi i gotowe. Po zaparkowaniu na podstawie lokalizacji, Yanosik sam wie w jakiej jest strefie i możemy jednym kliknięciem zapłacić za parkowanie.

Yanosik GTR wersja s-clusive

Yanosik GTR s-clusive, nazywany przez pewien czas Yanosikiem GTS, to nic innego jak Yanosik GTR z dożywotnim abonamentem. Oczywiście na pudełku również znajduje się informacja, że jest to Yanosik GTR s-clusive, a uchwyt magnetyczny znajduje się bezpośrednio w pudełko, a nie osobno. Poza tym, są to te same urządzenia - niezawodne i tak lubiane przez użytkowników. Dlatego niektórzy sprzedawcy używają na określenie tego Yanosika nazwy Yanosik s-clusive by GTR lub Yanosik GTR bez abonamentu - chociaż to niepoprawne, to takie nazwy funkcjonują w internecie. Należy pamiętać, że abonament dożywotni przypisany jest do urządzenia i nie można go przepisać na inne. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja, jeżeli urządzenie trafia do serwisu producenta. Yanosik s-clusive pokazuje abonament na okres 5 lat, po tym okresie abonament przechodzi na kolejne 5 lat. Wyższa cena Yanosika s-clusive zwraca się po 3 latach użytkowania.

Yanosika XS - najmniejsze urządzenie w ofercie Yanosika

Yanosik XS wszedł szturmem na rynek w 2019 roku. Cena Yanosika XS została wtedy ustalona na 299 złotych. Uzyskanie tak niskiej ceny było możliwe przez miniaturyzację urządzenia oraz rezygnację z ekranu. Producent po przeprowadzeniu badań wśród użytkowników, doszedł do wniosku, że duża część z nich nie korzysta z ekranu na swoich Yanosikach i opierają się wyłącznie na komunikatach głosowych i klawiszach. W dziale projektowym postanowiono zatem zaprojektować nowe urządzenie - pozbawione ekranu, z dużymi przyciskami i dobrym głośnikiem. Tak powstał Yanosik XS. Podobnie jak w przypadku Yanosika GTR, urządzenie wymaga płatnego abonamentu - 99 zł na rok. Pierwszej, jednorazowej aktywacji Yanosika XS dokonuje się w aplikacji Y24 dostępnej w Android Google Play Store oraz w iPhone App Store. W aplikacji podaje się numer urządzenia oraz kod autoryzacyjny - kod powie nam urządzenia po przytrzymaniu przycisku menu. Wielu klientów pyta co wybrać, Yanosik GTR czy Yanosik XS. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, na pewno warto kupić Yanosika XS, bo to małe, proste i nowoczesne urządzenie. Z drugiej strony, niektórzy lubią również czytelne informacje na ekranie, wtedy lepiej wybrać Yanosika GTR. Yanosika XS można kupić i obejrzeć bezpośrednio na naszej stronie lub stacjonarnie w Skórzewie obok Poznania.

Yanosik PRO - co to za urządzenie

Yanosik PRO to urządzenie robione przez pewien czas przez firmę Navitel dla Yanosika. To urządzenie w formie mini tabletu, które oprócz aplikacji Yanosika posiadał wbudowaną kamerę jako wideorejestrator oraz wbudowane mapy Yanosika. Podobnie jak w innych Yanosikach, również ten wymaga opłacania abonamentu. Obecnie Yanosik PRO jest już rzadko spotykanym w sprzedaży urządzeniem i coraz trudniej go kupić.

Czy Yanosik jest legalny?

Tak, Yanosik jest urządzeniem legalnym w Polsce, tak samo jak legalne były CB Radia. To nie jest urządzenie, które odbija lub blokuje wiązkę fotoradarów, to po prostu system wzajemnego powiadamiania się kierowców o zagrożeniach na drodze. Są oczywiście kraje, gdzie urządzenia nie wolno używać. Szczególnie restrykcyjnym krajem jest Austria, gdzie grożą wysokie mandaty nawet na używanie wideorejestratora, a co dopiero Yanosika. Przed udaniem się w podróż do innego kraju, warto sprawdzić, czy powinniśmy schować Yanosika, czy możemy go dalej używać. Całe szczęście w Polsce nie ma takich restrykcji, a sami policjanci wiedzą, jak bardzo Yanosik zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

Czy Yanosik działa bez internetu?

Yanosik nie działa bez internetu - posiada wbudowaną kartę SIM i wymaga do działania posiadania aktywnego abonamentu. Do Yanosika nie można podłączyć własnego internetu, więc Yanosik działa tylko i wyłącznie z wykupionym abonamentem.

Czy Yanosik działa za granicą?

Tak, Yanosik od dłuższego już czasu działa zagranicą w Europie - ale nie na takiej zasadzie jak w Polsce. Tylko w Polsce istnieje społeczność Yanosika, która wzajemnie ostrzega się o niebezpieczeństwach. Poza Polską, Yanosik działa wyłącznie na zasadzie powiadomień systemowych o stałych zagrożeniach na podstawie położenia GPS. Oznacza to, że otrzymamy informację o stałym fotoradarze, ale np. nie ostrzeżemy się wzajemnie o wypadku. Po prostu nie zadziałają zgłoszenia użytkowników. Należy również przed udaniem się w podróż sprawdzić, czy w danym kraju używanie takiego urządzenia jak Yanosik jest legalne. Np. w Austrii za używanie zwykłego wideorejestratora kamerki, grożą kierowcom kilkutysięczne kary - tymczasem w innych krajach można ich używać bez problemu. Podobnie może być z urządzeniami typu Yanosik, które ostrzegają o położeniu stacjonarnych fotoradarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl