• Zwrot do 30 dni
  • Darmowa dostawa od 99 zł
  • Wysoka jakość obsługi klienta
  • Fachowa pomoc

Bagażnik rowerowy na hak - jaki wybrać?

Bagażnik rowerowy na hak - jaki wybrać?

 

Bagażniki rowerowe na hak stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Jaki bagażnik wybrać, czy to bezpieczne, czy pasują na każdy hak, jaka powinna być listwa świetlna? Na wszystkie te pytania, odpowiemy w tym artykule. 

 

 

Bagażnik rowerowe na hak - ilośc rowerów

 

Wybór bagażnika uzależniony jest od kliku czynników. Przede wszystkim zaczynamy od ilości rowerów. Tego parametru nie można potem zmienić, nie można rozbudować już posiadanego bagażnika. Są specjalne przystawki u niektórych producentów, ale z reguły pozwalają one na dostawienie mniejszego roweru i kosztują często więcej, niż np. większy bagażnik. 

Ktoś mógłby powiedzieć, że najlepiej brać maksymalny rozmiar, czyli na 4 rowery. Można tak zrobić, ale jeżeli nie potrzebujemy przewozić tyle rowerów, to jest to zakup bez sensu. Będzie drożej, sam bagażnik będzie cięższy i większy, więc trudniej będzie go zakładać i przechowywać. Najlepiej przemyśleć dobrze nasze zapotrzebowanie i wybrać model pod swoje potrzeby. Różne wielkości bagażników pozwalają na przewożenie 2, 3 i 4 rowerów. Są również modele na 1 rower, ale należą do rzadkości. Nie ma za to bagażników na 5 rowerów - nie pozwalają na to względy bezpieczeństwa. 

 

Wytrzymałość haka w bagażnikach rowerowych. Rodzaje haków.

 

 

Hak samochodowy w Europie, a raczej jego kula ma standardowy rozmiar. Czyli kupując samochód lub hak w Europie, mamy pewność, że bagażnik rowerowy będzie pasował. W USA są stosowane różne haki, więc tutaj trzeba zachować większą ostrożność. Same haki mogą być montowane na stałe i takie, których końcówkę można demontować. Tutaj nie ma różnicy, bagażniki rowerowe można założyć na oba rodzaje. 

 

Udźwig bagażników rowerowych na 4 rowery wynosi 60 kg. Jak łatwo obliczyć pozwala to na zamontowanie większości rowerów. Waga 1 roweru waha się od 9 do 15 kilogramów. Inaczej ma się sprawa z rowerami elektrycznymi - tutaj trzeba sprawdzić wagę, by nie przekroczyć 60 kg. Oczywiście jeżeli zamontujemy 2 rowery elektryczne na bagażniku dla dwóch rowerów, wszystko powinno być w porządku, o ile nie przekroczymy zaleconej przed producenta wagi. Należy jednak pamiętać, że maks to zawsze 60 kg. Po prostu hak ma pewien maksymalny udźwig, a sam bagażnik potrafi ważyć 20-22 kg. 

 

Rodzaje mocowań bagażników na hak.

 

Producenci modyfikują mocowania na hak, zależnie od posiadanych patentów. Oczywiście podstawowa zasad się nie zmienia, mocowanie ma za zadanie silne ściśnięcie końcówki haka. Należy zawsze pamiętać, by przed montażem oczyścić i odtłuścić kulę haka. W przypadku przyczep postępuję się na odwrót, ale bagażnik na hak wymaga bezwzględnego odtłuszczenia kuli. 

 

Najprostsze rozwiązanie oferuje np. włoski bagażnik Siena. Mamy tam specjalną blaszkę i śrubę. Poprzez wkręcanie śruby kluczem z zestawu, blacha ściska kulę i poziomuje bagażnik. 

 

Innym rozwiązaniem może pochwalić się polski producent Amos, który w swoich bagażnikach Tytan zastosował podwójne zabezpieczenie. Gałką z kluczykiem zwalniamy 4 ramienia z uchwytu, które łapią kule. Dokręcamy gałkę i mamy wstępnie założony bagażnik. Następnie kilkoma ruchami dokręcamy specjalnym kluczem boczną śrubę, które dodatkowo zabezpiecza bagażnik. Bardzo bezpieczne i trwałe rozwiązanie. 

 

Ostatni typ mocowań zarezerwowany jest do droższych bagażników. Takie mocowanie posiada chociaż bagażnik włoski Pure Instinct Como lub holenderski Diamant. Mamy tam do czynienia z szybkim mocowaniem na dźwignię. Polega to na tym, że w momencie otwarcia dźwigni, rozsuwa się mocowanie i może założyć bagażnik na hak. Następnie jednym ruchem zaciskamy dźwignię i gotowe, bagażnik zamontowany w kilka sekund. 

 

Rodzaje listew świetlnych i wtyczek w bagażnikach na hak.

 

 

Mamy 2 rodzaje listw świetlnych, na 7 pin oraz na 13 pin. Standardowo w większości samochodów mamy wtyczkę 7 pin, która niestety nie obsługuje świateł cofania i przeciwmgielnych. Przejściówki nic nie pomogą, jak mamy 7 pin to zwyczajnie te światła nie zadziałają. Niestety, jak to zwykle bywa, ustawodawca zrobił psikusa polskim kierowcom, bo teoretycznie w przepisach listwa musi posiadać te dodatkowe światła, jeżeli rower je zasłania. Osobiście nie słyszeliśmy o przypadku ukarania kogoś za posiadanie wtyczki 7 pin. W końcu ktoś mógł mieć ją założoną przed wejściem w życie przepisów i pytanie, czy rower zasłania akurat te światła. W każdym razie, jeżeli mamy wtyczkę 13 pin, kupujmy tylko listwy 13 pin, wtedy będą nam działać wszystkie światła. Natomiast w przypadku gdy mamy 7 pin, możemy kupić tańszą listwę na 7 pin, lub zainwestować przyszłościowo w listwę 13 pin i przejściówkę. Co prawda dodatkowe światła nam nie zadziałają (nasz samochód nie ma wyprowadzonej wiązki), ale jak kiedyś zmienimy auto, będziemy mieć już rozwiązanie na 13 pin. 

 

Funkcja uchylania bagażników rowerowych.

 

Obecnie nie warto już zaoszczędzać i kupować bagażników bez funkcji uchylania. Są nieco tańsze, ale kłopoty jakie powodują, wykluczają je z użytku. Dzięki funkcji uchylania, może bez problemu otworzyć bagażnik bez zdejmowania roweru. Po prostu uchylamy platformę z rowerami i otwieramy bagażnik samochodu. 

 

 

 

Dlaczego warto wybrać bagażnik rowerowy na hak?

 

Coraz więcej kierowców wybiera bagażniki rowerowe na hak, ze względu na ich niesamowite walory użytkowe. Przede wszystkim są znacznie wygodniejsze niż bagażnik rowerowe na dach, tym bardziej, że coraz więcej osób jeździ wyższymi samochodami klasy SUV. Nawet wysportowanej osobie, może coś przeskoczyć w kręgosłupie w czasie podnoszenia tak niewygodnego ciężaru na dach. Nie mówiąc już o tym, że przypadkowe zarysowania ramą lub pedałem boku samochodu nie będzie to dobrze wyglądać i może nam popsuć humor na cały wyjazd. W przypadku roweru na hak nie ma tego problemu, założenie bagażnika jest szybkie i bezproblemowe. Tak samo jak założenie roweru. 

Funkcja uchylania nie blokuje bagażnika samochodu, nawet z założonymi rowerami. Nie ma więc problemu, by na postoju wyciągnąć prowiant, czy ulubioną zabawkę dziecka. 

Dzięki temu, że mamy wolny dach, możemy np. założyć box dachowy na wyjazd i spakować tam rzeczy, które nie zmieszczą się do samochodu. 

 

Samo podróżowanie z platformą rowerową na hak również jest wygodniejsze. Jeżeli mamy rowery na dachu, nasz samochód jest jak żagiel, odczuwamy każde podmuchy wiatru. Jeżeli mamy rowery na haku, cała sylwetka jest bardzie aerodynamiczna, więc jedzie się wygodniej, bezpieczniej i ekonomiczniej, spalamy mniej paliwa. 

 

 

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl